• Klucz do przyszłości

• Zdrowie przede wszystkim

• W dniu 28 lutego 2020r., w ramach innowacji pedagogicznej „Klucz do przyszłości” odbyło się spotkanie klas ósmych z zaproszonym gościem. Był to pan Mateusz Cynar, fizjoterapeuta, dietetyk, a także trener personalny. Przybliżył uczniom tajniki swojego zawodu, opowiadał o swoich pasjach, drodze do zawodu, a także udzielił ósmoklasistom cennych rad. Pan Mateusz opowiadał jak dbać o zdrowie, zdrową skórę i dobre samopoczucie. Podkreślał, jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie i sen w życiu nastolatka i że jest to klucz do zdrowia. Przypominał o cennym ruchu na świeżym powietrzu i prawidłowej sylwetce. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących treningów odpowiednich dla ich wieku oraz błędów popełnianych w swoich nawykach żywieniowych.

Na koniec zaproszony gość motywował uczniów do pracy nad sobą i do nauki. Podsumował, że w życiu należy obrać sobie cel i dążyć do niego, a wtedy marzenia się spełniają.

• Spotkanie z Luigi Priore

• 13 grudnia uczniowie klas 3b i 2a spotkali się w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej  z artystą malarzem Luigi Priore – Włochem, obecnie mieszkającym w naszym mieście. Wielkie zainteresowanie wzbudziły prace malarza, pokazujące piękne miejsca Europy oraz problemy związane z ekologią. Podczas spotkania padło wiele ciekawych pytań o warsztat pracy, zainteresowania artysty, czy o pomysły na kolejne wystawy. Miłym akcentem było powitanie i pożegnanie z artystą w jego ojczystym języku.

• Diagnosta pojazdów samochodowych

•   W dniu 10 grudnia  2019r  odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII a  z panem Damianem Małozięć, który wykonuje zawód diagnosty pojazdów samochodowych. Pan D. Małozięć opowiedział młodzieży czym zajmuje się taki diagnosta i jak wygląda jego praca. Powiedział również jakie należy ukończyć szkoły i kursy, aby móc pracować w tym zawodzie. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza chłopców, którzy zadawali mnóstwo pytań. Pytali, między innymi o to: jakie są plusy i minusy tego zawodu, czy łatwo jest założyć taką stację, ile kosztuje przegląd motoroweru, jak często należy go wykonywać, czy jest to odpowiedzialna praca i wiele innych.

• Z wizytą w Muzeum Kultury Ludowej

• W dniu 22 listopada 2019 r młodzież z klasy VIII a  pod opieka pań B. Kochanowicz i H. Fryc - Drałus odwiedziła już kolejną instytucję użyteczności publicznej jaką jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej mieszczące się na ul. Kościuszki  6. Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania realizuje ta instytucja oraz zapoznali się z  możliwościami zatrudnienia w niej, a tych możliwości jest bardzo dużo, bowiem mogą tu znaleźć pracę etnografowie, historycy, księgowi, fotografowie, konserwatorzy zabytków, plastycy, etnolodzy i inni specjaliści. Młodzież   z dużym zainteresowaniem   przyglądała się pracy zatrudnionych tam osób.

• Poznajemy zawód nauczyciela

• W dniu 18 października 2019r w ramach innowacji ,,Klucz do przyszłości'' odbyło się  kolejne już spotkanie młodzieży klasy VIII z panią Iwoną Rauch Margańską, która jest nauczycielką języka polskiego i mamą jednej z uczennic klasy ósmej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jakie trzeba ukończyć szkoły by móc pracować w tym zawodzie. Poznali również plusy i minusy zawodu nauczyciela. Tradycyjnie mogli zadawać pytania na nurtujące ich tematy związane oczywiście z tą profesją. Po spotkaniu młodzież chętnie dzieliła się swoimi wrażeniami i opiniami dotyczącymi pracy nauczyciela.

• Bank

• W dniu 20.09.2019r uczniowie klas ósmych spotkali z panem Adamem Wiąckiem dyrektorem banku PKO w Kolbuszowej. Młodzież obejrzała prezentację multimedialną n/t: „Jak założyć konto dla nastolatków powyżej 13 lat?” tzw. „Konto Pierwsze”. Dowiedzieli się też jak zabezpieczyć się przed cyberkradzieżą kont i danych w Internecie. Chętnie wysłuchali pogadanki na temat pracy w banku. Na zakończenie mieli możliwość zadawania pytań. Spotkanie odbyło się w ramach innowacji „Klucz do przyszłości”.

• Wystawa

• W dniu 24 września 2019 roku w ramach innowacji „Klucz do przyszłości”, prowadzonej przez panie B. Kochanowicz i H. Fryc-Drałus, uczniowie klasy 8 a wybrali się z wizytą do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z działalnością tej placówki oraz z pracą osób w niej zatrudnionych. Przy tej okazji uczniowie zwiedzili dwie wystawy, jedną poświęconą bitwie o Kolbuszową 8 - 9 września 1939 roku  oraz drugą, przedstawiającą militaria z czasów II wojny światowej.